Prezentacje
       Aktualnosci
       Serwisy
       Platforma kontaktowa
       biurocentrum.pl
        Temat tygodnia

 2009-04-20
Co-working
Nowe trendy zalewają polskie przyzwyczajenia. Dziś ci, co pracują w domu… mogą tworzyć wspólne biura.
 
Co-working to idea wspólnej pracy skierowana do ludzi wolnych zawodów, freelancerów pracujących dotychczas w domach. W ramach coworkingu spotykają się w jednym miejscu i każdy z nich pracuje niezależnie, ale jeśli chcą, mogą rozpocząć pracę nad wspólnymi projektami.
Co-working pozostawia więc wolnym strzelcom tak cenioną przez nich swobodę i kontrolę nad swoją pracą. Jednocześnie pozwala oddzielić sferę pracy od domu oraz daje szansę działania w twórczej atmosferze i wśród ludzi podobnie myślących.
 
Jak to się zaczęło?
Inicjatywa powstała oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Termin został wprowadzony do języka kilka lat temu przez Brad’a Neuberg’a. Człowiek ten pracował jako programista w San Francisco i pracując dla siebie nie chciał tracić bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi. Wynajął więc wolną przestrzeń biurową i stał się największym orędownikiem co-workingu. Z co-workingiem związane są również cykliczne, robocze spotkania Jelly, na które do wybranego miejsca (mieszkania, kawiarni czy centrum co-workingu), zaprasza się osoby pracujące w domach, które chciałyby popracować razem. Wystarczy przynieść własnego laptopa i pozytywne nastawienia do pracy w grupie. Jest to okazja do wymiany poglądów, burzy mózgów i spotkania ciekawych osób. W Polsce co-working dopiero zyskuje sobie na popularności. Pierwsze wspólne biura powstały w Warszawie i we Wrocławiu. Inicjatywę co-workingu podjęto także w innych większych miastach m.in. w Krakowie, Poznaniu czy Łodzi.
 
Miejsce
Centrum co-workingu stanowi alternatywę dla pracy w biurze, domu czy knajpie. Łączy w sobie standard biura, zapewnia duży stopień swobody i umożliwia poznanie ciekawych ludzi. Do pracy w systemie co-workingu wystarczy laptop, telefon komórkowy i bezprzewodowy internet. Niezbędna jest również grupa ludzi, która zapewni unikalną atmosferę pracy. To sprawia, że tak naprawdę jest wiele miejsc, gdzie można się spotkać i razem popracować.
Praca w tego typu miejscu, to także alternatywa dla osób pracujących w kawiarniach i pubach. Za granicą pojawiło się bardzo wiele miejsc co-workingu o różnej funkcjonalności. Niektóre to typowe open space’y (gdzie zajmuje się wolne w danym momencie biurko), w innych można wynająć pokój lub boks na stałe. Na świecie powstają liczne inicjatywy co-workingu i pomimo, że samo w sobie dzielenie biura to nie nowość, jednak rosnąca ilość tego typu przedsięwzięć pokazuje potrzebę budowania społeczności i korzyści płynące z networkingu.
 
Przyjazne biuro
Jeśli odwiedzimy mieszkania czy kawiarnie zobaczymy, że ergonomia stanowiska pracy nie jest ich mocna stroną. Co-workingi w Stanach Zjednoczonych czy Europie, których strony internetowe odwiedziliśmy, wydają się rozumieć potrzebę wyposażenia biura w taki sposób, by dostosować warunki pracy do wymagań fizjologii i psychologii pracy. Widać jednak wiele przykładów, gdzie warunki pracy bardziej przypominają te kawiarniane i nie przywiązują zbyt dużej wagi do ergonomii. Skupiają się przede wszystkim na dostarczeniu wspólnego miejsca pracy i budowania społeczności. A brak ergonomicznego miejsca pracy po pewnym czasie daje się odczuć na własnym ciele. W biurach tego typu wyzwaniem jest pogodzenie ze sobą różnych sposobów wykonywania pracy. Jedni potrzebują maksymalnej koncentracji, ciszy i spokoju, inni często rozmawiają przez telefon bądź skype. Jeszcze inni preferują burzę mózgów. Wystarczającym rozwiązaniem wydaje się odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni centrum. Open space, pokoje cichej pracy, salki konferencyjne i pokoje do spotkań z klientem, zapewniają odpowiednie warunki. W dobrze urządzonym centrum co-workingu, jest również miejsce na chwilę odpoczynku i wypicie kawy.
 
Społeczność
Osoby pracujące w centrum korzystają z wszelkich udogodnień jakie niesie za sobą praca w grupie. Realizacja projektu jest łatwiejsza dzięki wsparciu merytorycznemu innych członków grupy. Korzystanie z bogatych doświadczeń zawodowych co-workerów przyspiesza realizację projektu a końcowy efekt zazwyczaj jest lepszej jakości.
Co-working to więc nie tylko wspólne wynajmowanie biura, ale także tworzenie społeczności. O tyle ciekawej, że złożonej z osób robiących różnorodne rzeczy, często niezwykle dalekie od siebie.
Zespół
W zależności od reprezentowanych branż w centrum co-workingu można dobrać osoby do wspólnej realizacji większego projektu. Pracując obok siebie lepiej poznajemy się co ma zasadniczy wpływ na wzrost wzajemnego zaufania. To z kolei przekłada się na atmosferę środowiska w jakim pracujemy a co za tym idzie na szybszą i skuteczną realizację powziętych zobowiązań.
Warunki
Największym wyzwaniem jest pogodzenie ze sobą różnych sposobów wykonywania pracy. Jedni potrzebują maksymalnej koncentracji, ciszy i spokoju inni często rozmawiają przez telefon bądź skype, jeszcze inni preferują burzę mózgów. Wystarczającym rozwiązaniem wydaje się odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni centrum. Open space, pokoje cichej pracy, salki konferencyjne i pokoje do spotkań z klientem zapewniają odpowiednie warunki . W dobrze urządzonym centrum co-workingu jest również miejsce na chwilę odpoczynku, wypicie kawy i tak lubiane… plotki.
Sposób na kryzys
W czasach kryzysu finansowego szczególną wagę przywiązujemy do kosztów, a co-working to idealne rozwiązanie na ich obniżenie. Większości osób pracujących na własny rachunek nie stać na wynajęcie biura, ale jeśli koszt zostanie podzielony pomiędzy kilkanaście osób cena powierzchni, a przy tym również Internetu czy zakupu kserokopiarki, staje się przystępna. Na świecie niektóre co-workingi pomagają swoim rezydentom w marketingu czy przygotowaniu strony internetowej ich biznesu oraz organizują spotkanie networkingowe. Koszt co-workingu w Polsce to, w zależności od wybranej opcji, 300-450 zł za osobę miesięcznie.


    

Więcej tematów tygodnia   

       Komentarze  [0]dodaj   
  FORUM

     
o nas | kontakt
NA SKRÓTY:    akcesoria biurowe, przybory do pisania, papier i druki, oprawy dokumentów, archiwizacja dokumentów, organizacja biura, koperty i opakowania,
pieczątki i datowniki, biurowe maszyny, konferencyjna aparatura, RTV urządzenia i sprzęt, telefonia stacjonarna, telofonia GSM, internet, komputery, meble-biuro,
czystość i sprzątanie, ochrona, catering, żywność z dowozem, naprawa i serwis