Prezentacje
       Aktualnosci
       Serwisy
+ Nasz temat
+ Poradnik
+ Niezbędnik
       Platforma kontaktowa
       biurocentrum.pl
        Sekretariat

 2017-12-04
Święta a samopoczucie
Święta Bożego Narodzenia pracują na nasze zdrowie - przedłużają życie, choć przyczyniają się też do stresu. Ale po co o tym myśleć… Tym bardziej, że do sekretariatu też czasem zagląda św. Mikołaj.
 
Większość lubi Boże Narodzenie. Psycholodzy są zdania, że wtedy się młodnieje, a nawet polepsza się stan zdrowia. Na czym więc polega to „odmłodzenie”?

Święta odejmują lat
W okolicach Świąt Bożego Narodzenia ludzka psychika zaczyna nieco inaczej funkcjonować, niż działa na co dzień. Przestajemy być tacy zaangażowani w pracę, często chcemy zapiąć na ostatni guzik wszystkie zadania, aby święta spędzić bez poczucia, że mamy coś ważnego na głowie. Bierzemy urlopy, planujemy wyjazdy i spotkania z rodziną. Ponieważ wigilia, choinka, Mikołaj itp. kojarzą się nam silnie z więziami rodzinnymi, to chcąc, nie chcąc, w naszym umyśle uruchamia się wiele wspomnień i skojarzeń (także nieświadomych), które są związane z przeszłością, relacjami z bliskimi ludźmi, rodzicami i rodzeństwem. Wszak Boże Narodzenie to najbardziej rodzinne święta. Wtedy też spotykamy się z dawno niewidzianymi osobami, wspominamy tych, których zabrakło, sięgamy pamięcią do własnego dzieciństwa.

Młodsze emocje
Psycholodzy nazywają to regresją – powrotem naszych myśli i uczuć do przeszłości. Ubocznym efektem tego procesu jest okresowa zmiana funkcjonowania psychologicznego. Jeżeli wspomnienia, które wzbudzają święta są miłe, przeżywamy podniosły nastrój, pragniemy kontaktu z bliskimi i cieszymy się na ten kontakt. Praca jest spostrzegana przez pryzmat więzi, na pierwszy plan wysuwają się relacje z innymi ludźmi, a problemy zostają przynajmniej częściowo odsunięte na margines. Pragniemy się też z innymi ludźmi zbliżyć, czego objawem może być np. dzielenie się opłatkiem ze współpracownikami.
Jeśli nasze wspomnienia nie budzą przyjemnych odczuć albo nasze życie rodzinne nie jest najszczęśliwsze, to święta będą raczej wywoływać smutek, przygnębienie, irytację, a nawet depresję. Tak jest u Marzeny, pielęgniarki, która wolała dyżurować w szpitalu, niż akurat tego właśnie dnia siedzieć samotnie w domu.
Odmłodnienie ma więc tu charakter psychologiczny – czujemy się, myślimy, a nawet funkcjonujemy w sposób charakterystyczny dla młodszego wieku. Możemy także przeżywać uczucia, których na co dzień nie doświadczamy, tak jakbyśmy wrócili do funkcjonowania psychologicznego, które charakteryzowało nas przed laty.

Stres na święta
Obciążenie finansowe, presja czasu, liczba nowych czynności do wykonania – to dodatkowe świąteczne stresy. Obciążone są nimi w Polsce zwłaszcza kobiety. Niestety, z powodu „regresji świątecznej” Boże Narodzenie wywoływać może dodatkową porcję stresów, niezwiązanych bezpośrednio z wysiłkiem, którego wymagają świąteczne przygotowania. Emocjonalna regresja sprawiać może bowiem, że reagujemy w sposób mniej dojrzały niż na co dzień. Mogą pojawiać się też u nas infantylne oczekiwania co do zachowań innych ludzi, możemy reagować w sposób zaskakujący, nietypowy dla nas i niezrozumiały.


    

Więcej naszych tematów   

       Komentarze  [0]dodaj   
  FORUM

     
o nas | kontakt
NA SKRÓTY:    akcesoria biurowe, przybory do pisania, papier i druki, oprawy dokumentów, archiwizacja dokumentów, organizacja biura, koperty i opakowania,
pieczątki i datowniki, biurowe maszyny, konferencyjna aparatura, RTV urządzenia i sprzęt, telefonia stacjonarna, telofonia GSM, internet, komputery, meble-biuro,
czystość i sprzątanie, ochrona, catering, żywność z dowozem, naprawa i serwis